POHYB

V zdravom tele zdravý duch.

My žijeme so svojim telom celý život. Je to skutočným a jediným fyzickým domovom našej mysle. Naša myseľ sa stará o množstvo vecí v našom živote a jednou z tých najpodstatnejších by malo byť aj telo v ktorom žijeme. Bez neho už nebude nič… Kvalitné, zdravé a dobre fungúce telo nám dáva široké možnosti ako si úžívať život. (…nie ho len prežívať…) Žiaľ mnoho ľudí si to uvedomí až keď negatívne na vlastnej koži spoznajú túto holú pravdu.

Aké môžem mať pohybové danosti od prírody?

Naše telo vieme rozvíjať niekoľkými smermi. Trénovať sa dá výbušnosť =sila (zdvíhanie maximalnych váh), kondícia = vytrvalosť (schopnosť robiť daný výkon dlhodobo) a koordinácia=prirodzenosť, ladnosť pohybu (majstrovsky zvládať určitý nacvičený pohyb).

Geneticky sa ľudia rozdeľujú na rýchlostné a vytrvalostné typy. Každý z nás má niečo z oboch, len ide o to na ktorej „strane“ sme viac. Máme viac gény kulturistu alebo maratónskeho bežca? To sa samozrejme dá zistiť rôznymi testami už v útlom veku. Koordinácia je závyslá od pohybovej intelingenice, ktorú buť máme alebo nemáme.